Birincil ve İkincil Ambalaj Nedir?

Ambalaj ürünü içeren, dış etkenlerden koruyan ve tüketiciye bilgi verme görevini yerine getiren kağıt, karton, plastik, metal ve tahta gibi koruyucu malzemelerden üretilen kaplama ve sarma malzemelerine verilen genel addır.

Ambalaj Tipleri Nelerdir?
Birincil Ambalaj (İç Ambalaj): Tüketici ambalajı veya satış ambalajı da denir. Ürün ile doğrudan temas eden, nihai tüketiciye satılırken kullanılan ambalajdır. Ürünün kalitesi ve kullanımı hakkında bilgi içeren etiket ve kapak gibi ekstra birimleri de kapsar.

İkincil Ambalaj (Grup Ambalajı): Dış ambalaj olarak da bilinir. Birincil ambalajı korur ve toplu sevk sırasında kolay taşıma uygulamaları için kullanılır. Tüketiciye satılacak ürünleri gruplandırmak için kullanılan ambalajdır. Shrink filmi buna örnek olarak verebiliriz.

Üçüncül Ambalaj (Nakliye Ambalajı): Satış ve grup ambalajlarının nakliye sırasında zarar görmemeleri ve taşınma esnasında kolaylık sağlanması amacıyla gruplanarak bir araya getirilmesinde kullanılır. Oluklu mukavva koliler nakliye ambalajına örnektir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir