Elektronik Aletler Nakliye İçin Nasıl Paketlenir?

Kırılgan oldukları tüm dünya tarafından bilinmesine rağmen günümüzde hala birlerce elektronik alet hatalı paketleme sebebiyle nakliye sırasında hasar görüyor. Bunun önüne geçmek için birkaç basit yöntemle ürünleri doğru ve güvenli şekilde paketleyebilirsiniz.

Satışını yapıyor olabilir, birine kargoluyor olabilir ya da taşınma esnasında ürünleri güvenli birşekilde paketlemenin yolunu arıyor olabilirsiniz. Her türlü durumda aşağıda belirttiğimiz yolu izleyerek elektronik eşyalarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

En Güvenilir Dostunuz: Balonlu Naylon

En iyi ve güvenilir yöntem elektronik aleti size içinde geldiği kendi paketi ile göndermektir. Ürünü olabildiğince parçalarına ayırmalı ve her parçayı kendi yerine yerleştirmelisiniz. Eğer orijinal kutu elinizde bulunmuyorsa ürünü ve parçaları ayrı ayrı en az iki kat balonlu naylona sarmalı ve bant yardımı ile balonlu naylonu yapıştırmalısınız.

Temel İhtiyaç: Karton Koli

Oluşturduğunuz paketi bir karton kutuya yerleştirmelisiniz. Burada önemli olan nokta kutunun içinde hiç boşluk kalmamasıdır. Karton zeminini köpükle veya balonlu naylon ile doldurduktan
sonra ürünü yerleştirmeli ve ardından kalan tüm boşlukları tekrar iç dolgu malzemesiyle hiç boşluk kalmayacak şekilde kapatmalısınız. Daha sonra koliyi kapatıp hafifçe sallamanız ve ürünlerin içeride hareket edecek yerleri kalmadığından emin olmanız gerekiyor.

Ekstra Önlem: Köşe Koruyucu

Kolilerin içine köşe koruyucu yerleştirmeniz iç direnci arttıracak ve olası darbelere karşı sağlamlık kazandıracaktır. Çoklu gönderilerde paletleme yapılacaksa dikey ve yatay köşe koruyucu
kullanmanız paletlerin güvenliğini arttıracak ve kolilerin dağılmasını engelleyecektir. Bu adım opsiyonel olmakla beraber uygulamanızda fayda vardır.

Her Eve Lazım: Koli Bandı

Koliyi hazırladıktan sonra kapatıp dikey ve yatay olarak bantlanmalısınız. Ardından ürünün içinde yer aldığı koliyi daha büyük bir kolinin içine yerleştirmelisiniz. Bunun için bir önceki adımda olduğu gibi zemini köpük veya balonlu naylon ile doldurduktan sonra kutuyu yerleştirmeli ve kalan boşluklara hiç yer kalmayacak şekilde dolgu malzemesi eklemelisiniz. Tekrar koliyi kapatıp hafifçe sallayarak hareket alanını kontrol edip eğer boşluk kaldıysa dolgu eklemesi yapabilirsiniz.

Son olarak en dıştaki kutuyu hem yatay hem de dikey olarak sağlam şekilde bantlamanız gerekiyor. Eğer mümkünse üzerine “Fragile” ya da “Dikkat Kırılabilir” yazılı bantlar yapıştırabilirsiniz.

Ürününüz artık gönderime hazır!

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir